fbpx

Izby nad reštauráciou

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať

O kaštieli

Vyšný Kubín je obec neďaleko okresného mesta Dolný Kubín. Jej významnou stavebnou a prakticky neprehliadnuteľnou dominantou je Kaštieľ Kubínyi zo 17. storočia. Z historického hľadiska vieme, že stavba v tomto areáli bola už v 15. storočí, z ktorej sa však bohužiaľ nič nezachovalo. V 17. storočí tu Beňadik Kubínyi postavil renesančnú kúriu, ktorá bola v období baroka zväčšená. O významnú rekonštrukciu v 18. storočí sa zaslúžil Jozef Kubínyi s manželkou Amaliou de Adda. Počas tejto prestavby Kaštieľ Kubínyi dostal takú podobu, v akej ho môžeme vidieť aj teraz. Okrem iného bol obohatený aj o tri tzv. cibuľové veže a v interiéri pribudli nádherné stropné maľby. Tie boli neskôr zamaľované a dlhé roky sa o nich nevedelo – dozvedeli sme sa o nich až počas samotnej rekonštrukcie.

Kaštieľ Kubínyi vo Vyšnom Kubíne síce dlhé roky chátral, no noví majitelia mu nanovo vdýchli nový život. O to sa chceme teraz podeliť s vami – príďte a presvedčte sa sami o úžasnej energii vyžarujúcej z tohto miesta. Vizuálna atraktivita celého areálu vás pri príchode pohltí. Dôvodom môže byť citlivo zrekonštruovaná budova historického kaštieľa, či Reštaurácia Amalia, ktorá vznikla po kompletnej obnove bývalých stajní. Zážitok doplní aj anglický park so starostlivo upraveným trávnikom a všadeprítomnou zeleňou. Poloha kaštieľa zabezpečuje nielen výbornú dostupnosť, ale aj výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a majestátny Veľký Choč.

1325


Magister Donč zamenil oblasť Revúca za Vyšný Kubín s najstarším členom rodiny.

1355


Kráľ Ľudovít Veľký daroval dar potomkom rodu.

1750


Došlo k významnej barokovej prestavbe kaštieľa, ktorú inicioval Jozef Kubínyi a jeho manželka Amalia Františka de Adda.

2010


Začiatok rekonštrukcie, ktorá po rokoch úpadku vrátila kubínsky kaštieľ, jeho genius loci.

Areál

Súčasťou areálu je okrem budovy kaštieľa a Domu Amalie de Adda aj anglický park. Postupne v ňom pribúdajú aj lavičky, altánok, i menšia záhrada, ktorá slúži pre potreby kuchyne.

1. Historický Kaštieľ

2. Dom de Adda

3. Anglický park

História

Dejiny kaštieľa siahajú do prvej polovice 17. storočia, kedy Beňadik Kubínyi nechal postaviť na mieste staršieho objektu renesančný kaštieľ s rozsiahlym parkom. Typické cibuľové veže však pribudli až počas barokovej prestavby, ktorá prebehla v polovici 18. storočia. V 19. storočí bol upravený klasicisticky a na fasáde kaštieľa pribudli erby rodiny Kubínyiovcov a de Adda.

Počas búrlivého obdobia, v prvej polovici 20. storočia, bol kaštieľ odobraný Kubínyiovcom a pripadol družstvu. Až v roku 1989 sa Kubínyiovcom znovu podarilo dostať ho naspäť do vlastníctva, avšak pre nedostatok finančných prostriedkov na udržanie kaštieľa boli nútení ho predať. Odvtedy chátral pod vládou viacerých majiteľov, až kým ho v roku 2010 v biednom stave nekúpili súčasní majitelia.


Komentované
prehliadky kaštieľa

Prehliadky kaštieľa sa konajú každú stredu (o 18:00) a sobotu (o 16:00). Na prehliadku je potrebné sa vopred rezervovať. Počas nej navštívite renesančnú aj barokovú časť kaštieľa a ukončíte ju s nápojom v ruke v Reštaurácii Amalia. Trvá približne 40 minút. REZERVÁCIA: cez webový kontaktný formulár, telefonicky +421 948 000 634 alebo e-mailom: info@kastielkubinyi.sk.

Mám záujem

O obnove

V roku 2010 areál vrátane objektov kúpili súčasní majitelia. Kaštieľ bol vtedy v zlom stave. Odvtedy prešiel kompletnou rekonštrukciou, ktorá však dbala na jeho historickú hodnotu a zachovala jeho príťažlivosť. Na mieste bývalých stajní vznikla Reštaurácia Amalia, ktorá ponúka výnimočnú gastronómiu zameranú na lokálne dostupné a vždy čerstvé suroviny a široký výber kvalitných vín.Prežitie výnimočných momentov
teraz máte na dosah ruky.

Dostupné izby

Aby vám nič neuniklo

Tešíme na na vašu spätnú väzbu. Neváhajte sa s ňou podeliť cez
Suhlas

Mám záujem dostávať novinky
a info akciách na email
Stlačením tlačidla Odoslať vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Doplňujúce info

Zobraziť

- Celková kapacita ubytovania v rámci objektu kaštieľa je 12 osôb, prípadne 13 osôb s jednou prístelkou. K dispozícii je jeden apartmán, tri izby Premium a jedna izba Classic.
- Svadobnú hostinu možno usporiadať v reštaurácii, ktorá má kapacitu max. 65 osôb.
- V prípade záujmu pre vás vieme usporiadať civilný obrad v anglickom parku.
- Najbližšie katolícke kostoly (pre prípad katolíckeho sobáša) sú: Kostol sv. Trojice v pešej dostupnosti od kaštieľa a katolícke kostoly v Dolnom Kubíne.
- Evanjelický sobáš sa môže konať v evanjelickom kostole v Dolnom Kubíne a Jasenovej, prípadne v artikulárnom kostole v Leštinách.
- Podmienkou konania vašej svadobnej hostiny v našej reštaurácii je využitie nášho cateringu, rovnako aj konzumácia našich alkoholických a nealkoholických nápojov; okrem toho aj využitie služieb našej spriaznenej agentúry, ktorá sa postará o výzdobu priestoru. Hostinu si nie je možné objednať samostatne.

Suhlas

Mám záujem dostávať novinky
a info akciách na email
Stlačením tlačidla Odoslať vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Doplňujúce info

Zobraziť

V rámci ochutnávky vín vám vieme vyjsť v ústrety v otázke počtu ochutnávaných vzoriek i  cateringu, ktorý pre vás zabezpečíme. Celková suma je preto veľmi individuálna. Poskytujeme len riadené ochutnávky vín a to v našej vínnej pivnici, pre skupiny od 5 do 20 osôb.

Suhlas

Mám záujem dostávať novinky
a info akciách na email
Stlačením tlačidla Odoslať vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Nájdete nás

Mjr. Archipova 25
026 01 Vyšný Kubín
Slovenská republika
49°11'06.6"N 19°18'27.1"E

Otvoriť Google Maps